BIOGRAPHY

Asım Dumlu 1969 yılında Antakya’da doğdu. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1999 yılında aynı fakültede doktarasını tamamladı. Dumlu halen bu Fakültenin Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

12 yıl sutopu oynadıktan sonra 1994 yılında tüplü dalışa başlayan Asım Dumlu, aletli dalış sistemlerinde TSSF-CMAS**, NAUI eğitmen ve ilk yardım eğitimlerinden ASHI, DAN eğitmen, FTR kurs direktörü brövelerine sahiptir.

Kara fotoğrafçılığının yanı sıra 1995 yılından beri sualtında fotoğraf çekmekte olan Asım Dumlu, 2005 yılında İspanya’da yapılan CMAS 10.Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında ülkemizi ilk defa temsil eden Sualtı Fotoğraf Milli Takımı’nda yer aldı.  2007 yılında Mauritus’da gerçekleştirilen CMAS 11.Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında da ülkemizi temsil eden takımda yer alan Dumlu yarışmada Kabuklular katogorisinde Dünya üçüncüsü oldu. 2005 ve 2007 yıllarında Fikret Altay ile Dünya Şampiyonalarına katıldı. 2009 yılında Kore’de yapılan CMAS 12.Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasında ülkemizi Ali Hakan Eğilmez ile birlikte temsil eden Dumlu 3 katogoride ilk 10 içerisinde yer aldı.

Ülkemizde 2011 yılında Bodrum’da yapılan  CMAS 13.Dünya Sualtı Fotoğraf Şampiyonasına da, Dünya Şampiyonu olan.Orhan Aytür’ün dalış eşi olarak yarışmaya katıldı. Dünya şampiyonasında yarışmacı ve dalış eşi olarak ödül alan ilk katılımcı oldu CMAS’ın  3-7 Ekim 2014 tarihlerinde Grasiosa-Azur Adalarında ilk defa düzenlediği Cenk Ceylanoğlunun Avrupa Şampiyonu olduğu, CMAS 1. Avrupa Sualtı Fotoğraf Şampiyonasına Takım Kaptanı olarak katıldı.

Sualtı görüntüleme sistemleri, sualtı fotoğrafçılığı ve tarihi üzerine birçok konuşma yaptı. Sualtı fotoğraf yarışmalarında 2010 yılından sonra jüri üyesi veya başkanı olarak yer almaya başladı, 2011 yılından sonra yarışmacı kimliğini bıraktı. Dumlu, yurt içi ve yurt dışında bireysel ve karma 20 sergide fotoğraflarını sundu. Sualtı ile ilgili projelerde yer aldı. Sualtı fotoğrafçılığında daha çok tarih ve eğitimle ilgili çok sayıda konuşma ve sunum yaptı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 50 nin üzerinde ödülü bulunan Asım Dumlu, Elif Sözer Dumlu ile evlidir ve 9 yaşında Ege adında oğlu vardır.